Żyj zdrowo

Twoje zdrowie w Twoich rękach
Marina Polmax w Dziwnowie

Żywność wybielająca zęby

zeby1Szanowny Czytelniku,

efekty nawet najbardziej agresywnych terapii wybielających zęby nie utrzymują się dłużej niż sześć miesięcy. Ponadto są one bardzo drogie i mogą uszkodzić szkliwo. Dlatego poniżej znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o kolorze swoich zębów.

Szkliwo to bardzo twarda warstwa, otaczająca i chroniąca Twoją zębinę na tej części zębów, która wyrasta ponad dziąsła. Naturalnie przybiera ona kolor od żółtego po jasnoszary. Natomiast zębina to warstwa, którą możesz nazwać „kością zęba”. Ponieważ szkliwo jest półprzezroczyste, zębina jest pod nim widoczna. A więc barwa Twoich zębów będzie zależeć także od koloru zębiny.

Szkliwo na zębach może się poplamić jak ubranie
Szkliwo ma lekko porowatą strukturę, co oznacza, że drobne cząsteczki spożywanych przez nas pokarmów mogą do niego przeniknąć i się przykleić. W ten sposób można wyjaśnić, dlaczego zęby stają się fioletowe, kiedy jesz jagody lub pijesz czerwone wino o dużej zawartości tanin (np. Madiran).

Tak naprawdę wszystkie składniki, które zostawiają plamy na obrusie, mogą również poplamić zęby:

– ciemne napoje takie jak kawa, herbata, coca-cola, czerwone wino i ciemne soki owocowe (np. winogronowy czy żurawinowy);

– żywność w mocnych kolorach – na przykład jeżyny, jagody, wiśnie, granaty, lody z czerwonych owoców, sosy pomidorowy i curry, buraki, lukrecja.

Wszystkie te produkty zawierają barwniki, które przywierają do szkliwa i zostawiają na nim ślady.

Ślady te utrzymują się tym dłużej, im bardziej porowate mamy szkliwo.

Co sprawia, że szkliwo jest porowate
Wszystkie pokarmy o odczynie kwaśnym zwiększają porowatość szkliwa, a jest ich – niestety – bardzo dużo: mięso, jaja, nabiał, oleje roślinne, cukier rafinowany, napoje gazowane i energetyczne, piwo, sztuczne słodziki, cytrusy itd.

Aby nie uszkodzić szkliwa, unikaj szczotkowania zębów w ciągu pół godziny po spożyciu pokarmu o odczynie kwaśnym. Tyle czasu wystarczy, by szkliwo mogło ponownie stwardnieć.

Cukier zawarty w słodyczach, napojach, a nawet owocach zawiera sacharozę, która przywiera do szkliwa. Pod wpływem bakterii naturalnie występujących w jamie ustnej, zwłaszcza straszliwej Streptococcus mutans, sacharoza przekształca się w kwas mlekowy, który demineralizuje kryształki szkliwa i ułatwia zaatakowanie i uszkodzenie zęba przez bakterie.

To nie duże ilości, ale częste spożywanie cukru ma najbardziej niszczycielski wpływ na zęby. Za każdym razem, gdy jesz cukier, dochodzi do demineralizacji szkliwa, która osłabia jego strukturę na około 30 minut. Dlatego, ciągłe podjadanie niewielkich ilości cukru jest dla zębów znacznie gorsze niż jednorazowe spożycie dużej ilości słodyczy.

Trzeba na to szczególnie uważać po zabiegach wybielania zębów opartych na wodzie utlenionej (w gabinecie dentystycznym lub salonie, w którym wykonasz zabieg usłyszysz zapewne o nadtlenku wodoru, bo ta nazwa brzmi bardziej naukowo, ale chodzi dokładnie o to samo): tego typu zabiegi zwiększają porowatość szkliwa na około 48 godzin.

Żywność wybielająca zęby
Jednak nie wszystkie pokarmy sprawiają, że zęby żółkną. Właściwie, wiele z nich nawet pomaga utrzymać perłową barwę szkliwa:

– jabłka, gruszki, seler, marchew, kalafior, ogórki – te owoce i warzywa zawierają na tyle dużo błonnika, by wywołać efekt naturalnego szczotkowania zębów;

– sałata, szpinak, brokuły – zawierają składnik, który tworzy na zębach powłokę chroniącą je przed przebarwieniami (Ot, jeszcze jeden argument, by zacząć posiłek od sałatki…);

– żółte sery – zawierają tłuszcze i białka, które neutralizują nadmiar kwasów. Sery stymulują wytwarzanie śliny oraz zawierają wapń i fosfor, które przyczyniają się do ochrony zębów, ponieważ sprzyjają remineralizacji szkliwa (które w 95% składa się z minerałów).

Domowe sposoby na wybielenie zębów
A oto dwa babcine sposoby na bezpieczne i skuteczne wybielenie zębów w warunkach domowych:

– pocieranie zębów wewnętrzną stroną skórki z pomarańczy, czyli białą częścią znajdującą się pomiędzy skórką a miąższem. Te białe części fachowo nazywa się mezokarpem i zawierają substancje chemiczne odpowiedzialne za wybielanie zębów. Zęby należy pocierać przez 45 sekund, a pół godziny później umyć;

– pasta z truskawek i proszku do pieczenia (wodorowęglan sodu). Truskawki zawierają składnik, który działa jak naturalny środek wybielający. Mają one wprawdzie odczyn kwaśny, ale soda go neutralizuje. Świeżą, dojrzałą truskawkę należy rozgnieść i ucierać z wodorowęglanem sodu, aż do otrzymania konsystencji pasty. Tak powstałą pastę należy nałożyć na zęby i pozostawić na 20 minut, a następnie spłukać. Po odczekaniu 30 minut należy umyć zęby, żeby usunąć nadmiar cukru naturalnie występującego w truskawkach.

Niektórzy twierdzą, że zęby wybielić można również przez pocieranie węglem drzewnym, jednak nie mam na ten temat wyrobionej opinii. Zachęcam Czytelników , którzy mają jakieś doświadczenia w tym zakresie, aby o tym napisali i namawiam do dzielenia się innymi naturalnymi sposobami na upiększenie uśmiechu w komentarzach .

Zdrowia życzę!
Jean-Marc Dupuis

Dane wpisu

Data
6 kwietnia 2013

Autor
jmd

Kategoria

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.