Żyj zdrowo

Twoje zdrowie w Twoich rękach
Marina Polmax w Dziwnowie

Larwoterapia

Korzyści z leczenia ran larwami muchy Lucilia sericata.
W przypadku pacjenta korzyści dotyczą szybkiego oczyszczenia rany, usunięcia zakażenia, skrócenia czasu gojenia, a często także uniknięcia amputacji;
W odniesieniu do jakości życia wskazuje się na zmniejszenie bólu związanego z raną, eliminację nieprzyjemnego zapachu, ograniczenie liczby wizyt u lekarza oraz przypadków wymagających hospitalizacji;
Korzyści dla służby zdrowia to znaczące oszczędności w kosztach leczenia, zmniejszone obłożenie łóżek szpitalnych przez zakażonych pacjentów oraz spadek zużycia antybiotyków.

Wcześniej uważano, że wartością bezpieczną jest maksymalnie 10 larw/cm2. Nie potwierdzono tych obaw i maksymalne zagęszczenie larw nie ma znaczenia w kontekście bezpieczeństwa pacjenta.  Podkreśla się natomiast, że larwy jako zwierzęta stadne wykazują wzmożoną aktywność w warunkach konkurencji. Poza koniecznością przerwania stosowanych ewentualnie żeli proteolitycznych kilka dni przed włączeniem leczenia larwami, zasadniczo rana nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Poleca się przemywanie  jej mydłem i solą fizjologiczną w celu usunięcia elementów pozostałych po stosowanych dotąd środkach.larwy3

Larwy dostarczane są w ampułkach po 100–500 sztuk.

Wypłukuje się je niewielką ilością soli fizjologicznej na gazik, który przykłada się do rany pokrywanej nylonową siatką, przyklejaną do odpowiednio wyciętego opatrunku hydrokoloidowegolub lub innego samoprzylepnego  uniemożliwiającą wydostawanie się larw na zewnątrz. Następnie nakłada się pojedynczy opatrunek gazowy wilgotny, przykrywany opatrunkiem suchym. Opatrunki gazowe pokrywające siatkę zmienia się zależne od nasiąkania wydzieliną jednorazowo lub kilkakrotnie w ciągu dnia.

 

 

 

Larwy położone luźno na ranę. larwy2

Widoczna siatka nylonowa zabezpieczająca przed wyjściem larw poza opatrunek.
Okolica rany zabezpieczona opatrunkiem hydrokoloidowym, służącym do uszczelnienia siatki.

Znacznie łatwiejsze jest położenie na ranie woreczków zawierających larwy. Ucieczka larw z rany jest wówczas niemożliwa, a kontrola postępu gojenia łatwiejsza. Woreczki zawierają larwy i drobne ścinki gąbki ułatwiające wchłanianie wydzieliny.

 

Pokrywa się go wilgotnym larwy-1(0,9% NaCl) opatrunkiem i pojedynczym opatrunkiem gazowym suchym. Woreczki dobrane zależnie od wielkości rany i ilości tkanki martwej układa się na powierzchni rany przykrywając ją następnie zwykłym opatrunkiem gazowym, którego spodnią, najbliższą ranie warstwę zwilża się solą fizjologiczną. Brzegi rany pokrywa się osłonowo pastą cynkową. Opatrunek zmienia się w ciągu dnia w zależności od jego przesiąkania wydzieliną z rany. Opatrunek pozostawia się na ranie przez 4 doby.

 

 

Stopa cukrzycowa.
(a) rana z bardzo głęboką martwicą przed leczeniem
(b) po 4 tygodniach larwy5oraz 5 opatrunkach z larwami.
Chory poprzednio zakwalifikowany do amputacji

Tylko wyjątkowo w larwoterapii obserwuje się nasilenie bólu u osób z chorobą niedokrwienną kończyn. Ustąpienie bólu w trakcie leczenia obserwuje się częściej niż jego nasilenie. W wyjątkowych przypadkach obserwowano podwyższoną temperaturę. U około 1% pacjentów obserwowano krwawienie w postaci sączenia, które ustępowało po zastosowaniu ucisku.
Sytuacja prawna leczenia larwami w krajach Unii Europejskiej została uregulowana  w 2004 r., kiedy larwy uznano za nielicencjonowany produkt medyczny.

W 2003 r. leczenie larwami zostało dopuszczone przez Food and Drug Administration w USA.

W Polsce coraz częściej stosuje się tego typu leczenie, larwy można nabyć w Opolu w wyspecjalizowanym laboratorium hodowlanym.  Ich użycie powinno być dokonane przez wykwalifikowanych terapeutów.

Zakupu larw muchy oraz pijawek można dokonać w:

EURO-BION
Opole, ul. Chabrów 28/15
Tel. 886-531-564 lub 884-16-17-18
E-mail: info@euro-bion.pl

oraz

BIO-GEN Sp. z o.o.
1 -go Maja 26
46-100 Namysłów (woj. opolskie)
tel.: (77) 445 59 04
fax.: (77) 410 04 20
www.bio-farma.pl
E-mail: biogen@bio-gen.pl

Dane wpisu

Data
18 października 2013

Autor
jmd

Tagi

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.